cleopatra

 

Lindi ne vitin 69 p.k., vajza e trete e Ptolomeut XII. Origjinat e saj ishin greke dhe, duke pare praktiken e hapur midis ushtareve tolemaike per t'u martuar midis vellezerish, ka mundesi qe te kishte shume pak gjak egjiptian ne vena. Ne 51 p.K. behet mbretereshe e Egjiptit se bashku me te vellane Tolomeo XIII. Te dy duan pushtetin dhe Kleopatra lidh aleance me Cezarin per te hequr nga froni te vellane.Cezari kthehet ne Rome ne 46 p.K. Historia me Cezarin, qe beri aq shume buje, ne te vertete zgjati vetem nje dimer. Kleopatra kaloi edhe nje vit ne Rome ne vizite zyrtre, por s'ka asnje prove qe te dy ishin ende te dashur. Pas vrasjes se Cezarit, Kleopatra kthehet ne Aleksandri.

Kur vdiq babai i Kleopatres, Kleopatra ishte 18 vjec. Nga gjithe femijet qe ai kishte, ai donte Kleopatren me shume dhe preferonte ti jepte asaj mesime, ne vend te femijeve te tjere. Ndoshta dalloi nje cilesi te vecante qe kishte dhe u perpoq ta kultivonte. Froni i takonte te vellait te saj, ne esence, ata binden te vellane e saj qe ta perjashtonte nga Egjipti, dhe ia arriten qellimit por pas disa kohesh, Kleopatra mblodhi nje ushtri qe te hynte ne Egjipt me force. Plani i saj nuk u realizua sepse koincidoi me kohen kur erdhi Cezari ne Egjipt, qe la nje takim me familjen e saj vellezerit dhe motren. Kleopatra 19 vjece, arrin e i heq trunin Cezarit 30 vjet me i madh se ajo, dmth burre qe me kalimin e moshes dhe suksesin qe kishte patur me femrat, si bejne shume pershtypje femrat, ne pergjithesi... dmth zor ti lesh mbresa. Kleopatra futet brenda nje qilimi dhe kur shtrohet qilimi, rrokulliset e del prej aty... qe habit Cezarin, padyshim

Te nesermen ne mengjes, vjen vellai i Kleopatres ne oren qe kishte lene takim me Cezarin perpara se ky i fundit te takonte Kleopatren, dhe i gjen keta te dy ne shtrat. Ai, si femije prepubescent qe ishte akoma, iku nga dhoma duke qare me te madhe . Ajo ndoshta ishte e martuar me te vellane, qe ashtu e desh zakoni. Martesa e tyre ishte me simbolike se sa nje martese e mirefillte. Kleopatra i mbush mendjen Cezarit qe te dergoje te motren ne Rome , ku pas ca kohesh ekzekutohet.

 

cleopatra në rom

Ne moshen 23 vjec, Kleopatra arrin ne Rome me femijen e saj qe krenarisht e kishte quajtur Cesarion, por Cezari thuhet te ishte steril, sepse me gjithe ato femra qe pati, prodhoi nje vajze vetem, dhe kjo gjate rinise se tij, dmth vajza e tij ishte moshatare me Kleopatren. Pra, ka shume mundesi qe ai femije nuk ishte i Cezarit, por Kleopatra e ka perdorur per peshe politike. Dhe fakti qe foshnja ishte nje djale, aq me mire per Kleopatren, sepse po i dhuronte Cezarit nje trashegimtar e megjithate, per fatin e saj te keq, Cezari nuk e pranoi si trashegimtar femine. Cezari, ne pergjithesi, nuk e ka trajtuar mire Kleopatren, dhe e ka braktisur, sepse ajo ka qene krejt pa asnje fare mbrojtjeje e megjithate, Kleopatra eshte treguar e forte.

pushteti

Ne 42 p.K. Antonio ndan perandorine me Oktavianin,duke marre Lindjen.Ishte 40 vjec dhe ishte matruar me Fulvian.Kleopatra dhe Antonio takohe ne Tasko ne 42 p.K.Udheheqesi romak dhe mbreteresha e Egjiptit behen aleate dhe dashnore,por Fulvia semuret dhe Antonio duhet te kthehet ne Rome.Fulvia vdes,por Antonio eshte i detyruar te martohet me Oktvian, motren e Oktavianit,per te ruajtur pozicionin e tij.Braktis Kleopatren shtatzene me dy binjake,do ta shohe vetem pas tre vjetesh.Ne 37p.K. Antonio nist ne fushate kunder Parteve dhe I kerkon Kleopatres ta shoqeroje ne Siri.Trupat e Antonios thyhen dhe ai kthehet ne Aleksandri.Ne 32 p.K. Oktaviano nxit romaket kunder tij dhe konkubinen e tij te pabese.Kleopatra e bind Antonion qe ta prese sulmin e kundershtarit ne Greqi.Beteja e Acios ishte nje disfate per Egjiptianet.Antonio i ngul thiken vetes dhe Kleopatra,e mbetur vetem,preferon te vdese,duke u kafshuar nga nje gjarper helmues.....lexo më shumë