Kuriozitete

Aforizma  • fjale te urta dashurie  •  fjale te urta per grate  •  fjale te urta  •  kuriozitete mbi kafshet

kuriozitete mbi njeriun •  kuriozietet mbi bimet •   • 

 • Pavarësiht nga madhësia dhe trashësia një flete nuk mund të paloset më tepër se 9 herë.
 • Lumi Amazona eshte i vetmi lum qe nuk ka te ndertuar asnje ure mbi te.
 • Me 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qe merrej me optike, konstruktoi mikroskopin.
 • Ne vitin 1790 ne Amerike eshte shpikur turleja e pare per shpuarjen e dhembeve.
 • Lumi me i gjate ne bote eshte Nili me gjatesi 6.671 km. qe gjendet ne Afrike.
 • Kina eshte shteti me i madh ne bote me 1.221,692,000 banore. Ne Mesjete quhej Katai.
 • Rusia eshte shteti me i madh per nga siperfaqja me 17.075,000 km².
 • Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
 • Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
 • Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
 • Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
 • Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 metra.
 • Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
 • 96% e sallatorit, eshte uje.
 • Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca .
 • Me shume se 1 miliard tranzistore prodhohen....çdo sekondë.
 • Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180 dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.
 • Ne janar te vitit 1978 ne mishtoren "la Ron" ne Misuri te SHBA-ve eshte prodhuar suxhuku me gjatesi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
 • Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti me i mire i te gjitha koherave.Ne 1254 ndeshje futbollisike ai shenoi 1216 gola.
 • Fusha me e madhe e naftes ne bote eshte ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a perpunimit te naftes "Armako".Madhesia e fushes eshte 241,5x35.42 km2.
 • Alfabeti me e gjate eshte i gjuhes kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
 • Lufterat dhe statistikat:Nga 1618 me 1905 jane bere 1044 luftera tokesore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta me e gjate llogaritet midis Venecas dhe Turqise (55 vjet) ne vitet 1644-1699, kuse lufta me e shkurte eshte ajo midis Austrise dhe Italise e cila zgjati vetem 6 ore.
 • Kompjuterat modern jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi.
 • Autobusi i prodhuar ne Moske (Rusi) me vitin 1955 eshte i gjate 17 metra dhe ne te mund te vendosen 200 udhetare.
 • Malet me te larta ne Ballkan jane Alpet Shqiptare dhe kane 13 maje me mbi 2.500 metra lartesi dhe siperfaqe 2.240 km?.
 • Rruga me e vjeter ne Ballkan ka qene “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).
 • Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal .
 • Novoberda eshte quajtur Mali I Argjentit e me vone Kodra e Re e cila ra nen sundimin osman me 1455.
 • Maja e Korabit eshte maja me e larte ne Shqiperi.
 • Romani i pare shqiptar eshte “Marcja” i Ndoc Nikajt i botuar ne vitin 1899.
 • Ne vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 te krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot eshte qyteti me i madh ne Kosove, perkatesisht kryeqytet.
 • Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare.
 • Ne qytetin e Amalfit ne Kampani ne kishen kryesore te ketij qyteti, ne vitin
 • 1506 ngritet permendorja e varrit te perbashket te familjes se Skenderbeut me nje shqiponje dykrenare shqiptare.
 • Katund quhen disa fshatera ne Dalmaci. Gati ne te gjithe qytetet e Dalmacise nga nje rruge mban emrin “Rruga Ilire”.
 • Ujedhesa me e madhe eshte ne Atlantikun Verior me 2.6 milion km².
 • Më 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e pare, mirpo termometri me I pershtatshem u punua ne Itali me 1654.
 • Me 1628 shkencetari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut ne trupin e njeriut
 • Mali me i larte ne Kosove eshte Gjeravica me 2.656 m, lartesi.
 • Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk beri asnje mungese ne shkolle.
 • Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-te fliste dymbedhjete gjuhe kur i kishte vetem tete vjet moshe.
 • Ne bote veza konsiderohet si ushqimi qe ka furnizuar per shekuj me radhe proteinen me te mire me origjine shtazore dhe si ushqimin qe ka shpetuar popuj te tere nga rreziku i te mosushqyerit ose te ushqyerit te keq.
 • Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000.
 • Ne Diten e Nenave ne SHBA behen me teper telefonata personale se ne cdo dite tjeter ne cdo shtet tjeter.
 • Megjithese ne bote ka me shume se 600 milione telefona, gjysma e botes ende nuk ka bere asnje telefonate.
 • Ne Romen Antike veza gjendej vetem ne tavolinat me te rendesishme dhe ruhej vetem per miqte me te rendesishem.
 • Ne Egjypt veza konsiderohej nje privilegj dhe monopol i faraoneve, sacerdoteve dhe shtresave te larta te shoqerise.
 • Qyteterimet antike, egjiptianet, persianet, greket e romaket, e kane kuptuar mjaft mire se veza e pules eshte burim energjie dhe vlerash te paperseritshme ushqimore.
 • Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plerave.
 • Clemenceau, burri me i forte i Frances dhe Tigri i luftes se Pergjithshme, hante 8 veze ne mengjes dhe 5 veze ne mbremje.
 • Sherbimi Postar i SHBA dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonia me 6 %.
 • Ivani i IV. i cili erdhi ne pushtet ne vitin 1533 ne Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
 • Formuesi i Cmimit Nobel, Alfred Nobel ne fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
 • Ne toke ekzistojne 4 oqeane dhe 56 detera qe se bashku e formojne “Detin Boteror” i cili perfshin 71% te siperfaqes se pergjithshme te tokes (316 mil.km2) Per nga sasia e kripes me se shumti ka deti i Kuq ndesa me se paku deti Baltik. Oqeani me i madh eshte oqeani i Qete, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrire i Veriut.
 • Libri i pare i shkruar shqip eshte “Meshari” I Gjon Buzukut. Ne parathenje te vepres deshmon se vepren e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
  Libri eshte botuar ne kohen e humanizmit dhe te kunderreformes, kur u krijuan kushtet qe feja katolike te mesohej e te predikohej ne gjuhet kombetare. Mesharin e gjeti Gjon Nikolle Kazazi nga Gjakova me 1740. Ky liber permban: Librin e Oreve dhe Librin e Meshes. Me kete veper filloi Letersia Shqiptare e Rilindjes.
 • Armata e shtetit te Vatikanit eshte armata me e vjeter ne bote. Zyrtarisht eshte themeluar me 21 janar 1506, por fillimet e saj shenohen qe ne vitin 1400. Pervec se eshte armata me e vjeter ne Bote, ajo eshte edhe nder me te voglat, me vetem 83 ushtare. Uniformat e tyre kane qene te dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
 • Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij. Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.
  Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.
 • Fusha me e madhe e naftes ne bote eshte ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a perpunimit te naftes "Armako".Madhesia e fushes eshte 241,5x35.42 km².
 • Ne Turqi gjendet nje skulpture, veper e natyres, qe paraqitet nje grua duke qare. Lotet e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta te ujit qe ndodhen nen shkemb.
 • Persianet kishin nje ritual te perhershem qe konsiston ne kembimin e vezeve si shenje e fillimit te pranveres. Arsyeja e ketij rituali qendron ne besimin se veza eshte embrioni i jetes. (rikthimi i botes ne jete pas nderprerjes letargjike gjate dimrit) E njejta gje sot perdoret gjate pashkeve kristiane te cilat jo rastesisht jane ne pranvere pasi japin kuptimin thelle te rikthimit ne jete. (perplasja e vezeve te lyera)
 • Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit.