Origjina e komsmosit aplikacioni i Astronimise i nominuar për Folio Eddie Award

shkurt 2013 •  Comments  • 

Pranverën e kaluar ë sht ë l ë shuar,, Origjina e kozmosit, një kërkesë dixhitale nga revista Astronomi,q ë ka qenë e nominuar nga revista Folio për një çmim editorial të përsosmërisë.I detajuar, aplikacioni interaktiv digjital është nominuar për një nga Eddie Awards Folio-së, një nga çmimet më të larta për arritjet periodike të çdo viti. Çmime Folio-së, në të cil ë n do të shpallen fituesit , do të mbahet m ë 11 dhjetor 2014, në Klubin Yale në New York City.

Prodhuar nga redaktorët e revistës Astronomi dhe mbikëqyret nga Editor Associate Liz Kruesi - tani një redaktor kontribues aplikacioni lejon përdoruesit për të bashkëvepruar me grafikë të pabesueshme, të shikojnë video dhe pamje galeritë e imazheve mahnitëse në këtë udhëzues për tër ë kozmosin. Stafi astronomik me astronomët m ë t ë lartë dhe gazetarëve të shkencave të hartojë këto paketa impersive për të ndihmuar lexuesit të kuptojnë origjinën dhe evolucionin e universit.

Katër seksione të mëdha secili përmban sasi të mëdha të informatave dhe grafika: Si filloi universi, si u formua galaktika, si u formuan dhe si zhvillohen yjet, dhe si u formua sistemi diellor.

Në moshën 95 vjeçare vdes Stephane Hessel

SHKURT, 2013 •  Comments  • 

Vdiq në moshën 95-vjeçare Stephane Hessel, ish-luftëtar i Rezistencës Franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe autor i manifestit “Koha për zemëratë” që nxiti protestat në mbarë Europën në vitin 2010. Vdekja e Hessel u njoftua për agjencinë e lajmeve AFP nga bashkëshortja e tij Christiane Hessel-Chabry. Hessel, hebre i lindur në Gjermani “shëtiti” kampet naziste përgjatë Luftës së Dytë Botërore për shkak të aktivitetit të tij në radhët e Rezistencës Franceze. Por më shumë se sa aktiviteti përgjatë luftës, ai u bë i famshëm për manifestin e vitit 2010, “Koha për Zemëratë”, ku bënte thirrje për një tjetër formë rezistence, për rezistencë ndaj padrejtësive të botës moderne, për rezistencë ndaj hendekut të madh të krijuar mes luksit dhe varfërisë.

Sipas mediave spanjolle, protesta e të indinjuarve që paralizoi për muaj të tërë fillimisht Madridin e më pas dhjetra qytete të tjera në mbarë botën, mori frymëzim nga manifesti i tij. Të mërkurën në rrjetin social Tëitter mijëra përdorures shprehën dhimbjen për ndarjen nga jeta të Hessel duke cituar thëniet e tij si: “Të krijosh është rezistencë, rezistenca është krijim”. Hidhërim për vdekjen e Hessel shprehu edhe presidenti francez, Francois Hollande. “Aftësia e tij për të protestuar nuk njihte kufij. Largimi i tij nga kjo jetë na lë një mësim të qartë: të refuzojmë pranimin e padrejtësisë”, thuhet në një deklaratë të kreut të Elizesë.